Trening personalny

Nieregularność, która zabija efekty. W jaki sposób wpływa na mięśnie długa przerwa od treningów?

Nieregularność, która zabija efekty. W jaki sposób wpływa na mięśnie długa przerwa od treningów?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu miłośników sportu na własnej skórze przekonało się, że granica pomiędzy wysoką motywacją i regularnymi ćwiczeniami, a odpuszczaniem treningów potrafi być bardzo cienka. Jaki wpływ na nasze mięśnie i samopoczucie ma długa przerwa od aktywności fizycznej?

Przerwa od treningów – z czego wynika nieregularność?

Każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z dowolną odmianą sportu, z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, jak uzależniające mogą być ćwiczenia fizyczne. Jednak droga od aktywnego trybu życia do braku chęci do uprawiania sportu jest znacznie krótsza, niż można by przypuszczać. Po drodze mogą pojawić się rozmaite trudności z życia – problemy zawodowe, osobiste czy w końcu zdrowotne mogą pozbawić nas motywacji i w efekcie wykluczyć z regularnych treningów. Niepożądane sytuacje przytrafiają się nawet najbardziej zapalonym adeptom ćwiczeń, w związku z czym odpuszczenie aktywności na jakiś czas nie stanowi powodu do wstydu. Najważniejsze jest to, aby po uporaniu się ze swoimi demonami jak najszybciej powrócić na właściwą ścieżkę.

Przerwa od treningów – nie robiąc kroku w przód, cofasz się

Korzyści wynikające z regularnego zażywania aktywności fizycznej są oczywiste. Ciało osoby ćwiczącej staje się silniejsze, bardziej sprężyste i nie zalegają w nim toksyczne złogi. Dodatkowo poprawia się funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Zalety treningu objawiają się także zdecydowanie lepszym samopoczuciem i bardziej otwartym umysłem.

Ćwiczenia mają więc pozytywny wpływ zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną. Niestety wszystko, co zdołaliśmy osiągnąć poprzez systematyczne uprawianie sportu, można bardzo łatwo zaprzepaścić nawet krótką przerwą od rutynowych treningów. Niesystematyczność od razu oddziałuje na naszą kondycję fizyczną, prowadząc do negatywnych zmian w organizmie. Jeśli z różnych względów zaczynamy odpuszczać ćwiczenia, to musimy liczyć się z tym, że nasze ciało najzwyczajniej w świecie cofnie się w rozwoju.

Przerwa od treningów – spadek z tygodnia na tydzień

Pierwsze efekty przerwy od treningów można dostrzec już po pierwszym tygodniu. Włókna mięśniowe powoli zaczynają się wówczas kurczyć, czego rezultatem jest ich zmniejszony potencjał do spalania tłuszczu. Ponadto organizm magazynuje większą ilość wody. Po dwóch tygodniach spadają natomiast nasza kondycja fizyczna i odporność.

Pierwsze poważne zmiany w mięśniach pojawiają się po pierwszym miesiącu życia bez ćwiczeń. To właśnie po takim czasie ciało ma mniej masy mięśniowej, aniżeli jeszcze 30 dni wcześniej. Jej miejsce zaczyna zastępować tkanka tłuszczowa, przez co ciało staje się mniej sprężyste, spadają jego ogólna sprawność i zwinność. Podwyższa się również ciśnienie, co może prowadzić do problemów ze snem, a także podwyższonego poziomu stresu.

Kilka miesięcy przerwy od aktywności fizycznej wiąże się z wyraźnymi zmianami na minus – zarówno w aspektach zdrowotnych, jak i tych związanych z samopoczuciem. Brak ruchu i wolniejszy metabolizm skutkują nadmiarem kilogramów i permanentnym zmęczeniem.

Przerwa od treningów – zakończ ją jak najszybciej!

Jak widać wcale nie trzeba długo czekać, aby poważnie odczuć negatywne skutki braku aktywności fizycznej. Życiowe sytuacje niejednokrotnie mogą uniemożliwić nam regularne treningi, ale gdy tylko okoliczności znów zaczynają być sprzyjające, należy od razu powrócić do ćwiczeń. Im dłuższa przerwa od sportu, tym trudniej będzie nam wrócić na optymalny poziom.

Zdj. główne: Graham Holtshausen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*