Suplementy diety

Naturalne suplementy przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej – które z nich warto stosować?

Naturalne suplementy przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej – które z nich warto stosować?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Spalanie tkanki tłuszczowej za pomocą suplementów budzi kontrowersje. Tymczasem okazuje się, że ich zastosowanie może znacząco przyspieszyć proces chudnięcia.

Większość firm, która produkuje swoje suplementy, reklamuje je jako doskonałe rozwiązanie niemal na każdą dolegliwość, zwłaszcza na procesy trawienne, dzięki którym będziesz mógł szybciej zrzucić zbędne kilogramy. Niestety, sprawa wygląda zgoła odmiennie, nawet naturalne suplementy mogą w nadmiarze zaszkodzić Twojemu organizmowi, dlatego właśnie powinieneś być niezwykle czujny na tym punkcie.

Metabolizm człowieka to skomplikowany układ, o który należy dbać ze szczególną uwagą. Istnieją jednak poszczególne elementy naszej codziennej diety, które rzeczywiście są w stanie przyspieszyć proces spalania tłuszczu. Warto zaznaczyć jednak, że aby te “naturalne suplementy” działały prawidłowo, powinieneś również zadbać o inne aspekty swoje funkcjonowania takie jak: regularny sen, niwelowanie stresu, rutynową aktywność fizyczną, zbilansowaną dietę.

Kofeina

Jedną z najpopularniejszych substancji jest kofeina, która występuje m.in. w kawie, zielonej herbacie, ale także ziarnach kakaowca. Bardzo często wykorzystuje się go także jako elementy składowy suplementów, których zadaniem jest właśnie przyspieszenie procesu spalania tłuszczu.

Zaletą kofeiny jest bowiem przyspieszenie procesów metabolicznych, w efekcie czego pomagają one spalać większa niż normalnie tkankę tłuszczową. Według badań proces ten może zwiększyć się nawet o 16% w przeciągu godziny, dwóch.

Zielona herbata

Kolejnym, niezwykle popularnym składnikiem jest zielona herbata, a dokładniej jej ekstrakt. Wystarczy on, że osiągnąć wszystkie właściwości, na których nam zależy podczas zrzucania nadmiaru kilogramów. Taki ekstrakt można zakupić zarówno w formie proszku, jak i kapsułek. Ale także można zwyczajnie pić regularnie zieloną herbatę.

Jak działa ekstrakt? Zasada jest bardzo prosta – bogata w kofeinę oraz polifenolowy galusan epigallokatechiny (w skrócie EGCG) posiada związki chemiczne, które odpowiadają za przyspieszenie procesów metabolicznych – podobnie jak w przypadku kawy.

Kolejną kwestią jest, że te dwa składniki uzupełniają się w procesie termogenezy, czyli spalania tkanki tłuszczowej, aby wyzwolić ciepło w organizmie. Według badań połączenie zielonej herbaty z kofeiną może zwiększyć proces spalania kalorii nawet o dodatkowe 65 jednostek.

Błonnik rozpuszczalny

Ostatnim naturalnym suplementem, o którym po prostu trzeba wspomnieć, są błonniki, a dokładniej ich dwa rodzaje: rozpuszczalne i nierozpuszczalne. Pierwsze z nich pochłaniają wodę w przewodzie pokarmowy, a następnie tworzą żelowatą masę. Jest to o tyle interesujące, że ogranicza to nasz apetyt, ponieważ żołądek wydaje się być wtedy pełny. Błonniki rozpuszczalne zwiększają poziom tzw. hormonów pełności (PYY, GLP-1), dlatego zmniejszają uczucie głodu.

Błonnik rozpuszczalny możesz zakupić w kapsułkach, jako ekstrakt, oraz czerpać bezpośrednio z żywności:

  • rośliny strączkowate (np. groch)
  • owies
  • jęczmień
  • owoce: śliwki, banany, pigwa, gruszka
  • nasiona lnu
  • orzechy
  • warzywa takie jak brokuł, marchew, cukinia, cebula, dynia

Poza regulacją prazy jelit błonniki rozpuszczalne pomagają wydalać toksyny, poprawiają mikroflorę jelit, obniżają poziom cukru i cholesterolu we krwi.

Zdj. główne: Michele Blackwell/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*