Rozwój

Jak nauczyć się zarządzania czasem?

Jak nauczyć się zarządzania czasem?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Umiejętne zarządzanie sobą w czasie to planowanie i regularne wykonywanie zadań, które prowadzą do osiągnięcia upragnionego celu. Dobre gospodarowanie czasem przekłada się na wyższe wyniki w pracy, a także redukcję stresu i szybsze osiąganie celów zawodowych oraz prywatnych. W artykule prezentujemy przydatne techniki, które pomogą Ci się lepiej zorganizować.

Załóż kalendarz, planer lub bullet journal

Podstawą organizacji jest zebranie wszystkich obowiązków i zadań w jednym miejscu, aby uzyskać nad nimi kontrolę. W tym celu warto założyć klasyczny kalendarz, zaprojektować własny bullet journal albo skorzystać z funkcjonalnego i darmowego kalendarza online. Dzięki uporządkowaniu wszystkich cotygodniowych wydarzeń i zadań do zrobienia, znajdziesz wolne bloki czasowe, które możesz zarezerwować na konkretne zadania – najlepiej te, które przybliżą Cię do osiągnięcia Twoich celów.

Korzystaj ze sprawdzonych metod zarządzania czasem

Należy pamiętać o tym, że efektywny system zarządzania czasem buduje się metodą prób i błędów. Warto czerpać wiedzę, inspirację oraz motywację do działania od ludzi, którzy osiągnęli już sukces w różnych dziedzinach i chcą podzielić się swoim doświadczeniem. Najpewniejszy sposób, żeby osiągnąć upragniony cel, to samodzielnie przetestować różne techniki, najlepiej te poparte naukowymi dowodami, i stworzyć spersonalizowany system zarządzania sobą w czasie. Osoby, które chciałby skorzystać z porad biznesowych udzielonych przez Phil’a Knight’a, twórcy firmy Nike, powinny zajrzeć do książki sztuka zwycięstwa. Jeśli zastanawiasz się, jak zaoszczędzić więcej czasu i zautomatyzować swoje dochody, aby móc podróżować i spędzać wolny czas z rodziną, sięgnij po bestseller Timothy’ego Ferriss’a, dzięki któremu dowiesz się, jak uzyskać 4-godzinny tydzień pracy.

Formułuj realistyczne cele

Osiąganie wyznaczonych celów zwiększa pewność siebie i podnosi efektywność osobistą. Żeby jednak cele były możliwe do spełnienia, warto zadbać o to, aby zostały wyznaczone przy pomocy metody SMART. Zgodnie z tą techniką, każdy cel powinien być szczegółowo określony, możliwy do zmierzenia, ambitny, realistyczny, a także określony w czasie. Przy formułowaniu dużych celów, warto pamiętać także o nieuchronności zmian i tym, jak ważne jest pokonywanie przed nimi strachu. Interesującą książką, dotyczącą przewidywania i akceptacji nadchodzących zmian życiowych, jest alegoryczna opowieść Spencer’a Johnson’a pod tytułem kto zabrał mój ser.

Zdj. główne: Lukas Blazek/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*