Narząd wzroku jest bardzo potrzebny, ponieważ to dzięki niemu możesz poznawać piękno świata. Nie należy więc lekceważyć jego zdrowia. Zobacz, kiedy nie warto zwlekać z wizytą u okulisty.
Jak najszybciej skontaktuj się z okulistą, gdy zauważysz u siebie, takie objawy jak:
Nie należy ich lekceważyć, ponieważ mogą być to objawy większych schorzeń, które należy poddać leczeniu lub terapii. Przykładem takiej terapii jest terapia anty-VEGF, którą stosuje się w przypadkach chorób siatkówki czy wysokiej krótkowzroczności.
Kontroluj swoje oczy w szczególności, gdy posiadasz genetyczne obciążenie chorób i wad wzroku. Nie należy zapominać o badaniach profilaktycznych, dzięki którym będziesz w stanie zapobiec rozwojowi chorób. Osoba dorosłą powinna udawać się do lekarza minimum co dwa lata. Nie bagatelizuj niepokojących objawów. Niektóre schorzenia prowadzić mogą nawet do utraty wzroku.
Istnieje takie pojęcie jak pacjenci należący do grupy podwyższonego ryzyka. Co to oznacza? Oznacza to, że taki pacjent powinien częściej wykonywać badania okulistyczne. Do takiej grupy, będą należeć między innymi osoby, które chorują na cukrzycę, ponieważ są oni bardziej podatni na zapadanie na jaskrę czy zaćmę. Jaskra to bardzo groźna i podstępna choroba, która możne długo nie dawać żadnych objawów, jednak spowodować może ślepotę. Niemniej, jednak gdy jaskrę wykryje się stosunkowo wcześnie, jej rozwój powstrzymać można, dzięki stosowaniu właściwych kropli.
Częściej do lekarza okulisty zgłaszaj się także, gdy chorujesz na:
W tych przypadkach pewnie zmiany w oku ujawnić mogę się wcześniej niż w innych narządach.
Osoby starsze zaś, nawet jeśli nie zaobserwowali u siebie niepokojących objawów, powinni udawać się na profilaktyczne kontrole do lekarza okulisty co najmniej raz w roku. Dbaj o siebie i swoich bliskich i w dniu swoich urodzin przypominajcie sobie o profilaktycznych badaniach.
Zdjęcie główne: pexels.com/Antoni Shkraba